Top
 

Ölümlü Trafik Kazaları Tazminatı

Cenaze ve Defin Giderleri Nedir?
Aracımın Değer Kaybı / Ölümlü Trafik Kazaları  / Ölümlü Trafik Kazaları Tazminatı

Ölümlü Trafik Kazaları Tazminatı

Ölümlü Trafik Kazaları Tazminatı

Trafik kazasında ölen bir kişinin yakınları, ölen kişinin desteğinden artık yararlanamayacakları için destekten yoksun kalma tazminatı isteyebilirler. Bir diğer tazminat biçimi de cenaze giderlerinin, hastane ücretlerinin tazminini talep etmektir. Ölümlü trafik kazalarında ölen kişinin anne, baba, eş, nişanlı gibi yakınları yaşadıkları üzüntü ve kaygıdan dolayı manevi tazminat da isteyebilirler. Ancak bu manevi tazminat davasını, yaralanmalı trafik kazaları durumunda talep etmeleri mümkün değildir.

Ölümlü Trafik Kazaları Tazminatı Şartları Nelerdir?

Ölümlü trafik kazaları tazminatı kazadan sonraki on beş içerisinde alınabilir. Ölümlü kazaların birçok türü vardır. İki ya da daha çok sayıdaki araç çarpışabilir, araç veya motor bir yayaya çarpabilir, zincirleme kazalar meydana gelebilir, teknik arızalar sebebiyle kaza gerçekleşebilir, araç kaza yapınca içinde taşıdığı yolcular yaralanıp ölebilir. Tazminat davası açılması için kazada bir ölenin bulunması, kazazedenin yakınlarının da onun desteğinden yoksun kalması ilk tazminat çeşidini almak için aranan şarttır.

Ölümlü trafik kazalarında kişinin ölümü o an gerçekleşmezse hastane ve yol gibi giderlerin karşılanması için de tazminat talebinde bulunulabilir. Kaza gerçekleştikten sonra başlayan ve kişinin ölümüne dek devam eden süreçteki giderlerin ve masrafların tamamı tazmin edilir. Türk Ceza Kanunu uyarınca tazminatın on beş yıl içinde alınması gerekir, aksi taktirde zaman aşımı olur ve taraflar tazminat talep edemez. Dolayısıyla tazminatın alınabilmesi için on beş yıl şartının da gözetilmesi gerekir.

Tazminat Çeşitleri

Toryum Grup Danışmanlık olarak hem destekten yoksun kalma hem de cenaze, defin giderleri tazminatında gerekli aşamalarda müşterilerimize kaliteli hizmet vermekteyiz. Ülkemizde her sene meydana gelen binlerce kazada hayatını kaybedenlerin yakınları, mağdur oldukları için tazminat isteyebildikleri halde yanlış bilgi sahibi oldukları için istemiyorlar.

Destekten yoksun kalma tazminatının alınabilmesi için kazada bir ölümün gerçekleşmiş olması şarttır. Dolayısıyla bu tazminat, yaralanmalı trafik kazalarını kapsamaz. Destekten yoksun kalma tazminatı için dava açıldığı taktirde ortak sorumlular olacaktır. Ölüme sebep olan sürücü, aracın sahibiyle birlikte bir de sigorta şirketi. Tazminatı öncelikle sigorta şirketi karşılayacaktır. Ülkemizde yaşanan kazalarda ne yazık ki birçok insan sigorta şirketlerinden tazminat isteyebileceğini bilmemektedir. Oysa mağdur olan tarafın hem destekten yoksun kalma hem de cenaze ve defin giderleri tazminatı için talepte bulunma hakkı vardır.

Bir diğer ölümlü trafik kazası tazminat biçimi ise cenaze ve defin giderlerinin karşılanmasına yönelik talep edilen tazminattır. Bu tazminat biçiminde defin işlemleri sırasında, yıkama ve nakil işlemleri sırasında harcananlar, tüm cenaze giderleri, mezar yerinin satın alınması için ödenen bedeller, kefen parası, gasilhanenin ve işçilerin ücretleri gibi tüm kalemler karşılanır. Bu harcamaların tamamı sigorta şirketlerinden talep edilebilmektedir.

Toryum Grup Danışmanlık hem yaralanmalı hem de ölümlü trafik kazalarında tazminat almanız için yanınızda. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adınıza kayıtlı geçmiş 2 yıl içerisinde kazaya uğrayan bir aracınızdan doğan zararınızı tazmin etmek için bizi aramanız yeterli olacaktır.

Hemen Arayın