Top

Araç Hasar Değer Kaybı Nedir?

Aracımın Değer Kaybı / Yazılar  / Araç Hasar Değer Kaybı Nedir?

Araç Hasar Değer Kaybı Nedir?

Araç Hasar Değer Kaybı

Araç hasar değer kaybı, hasar gören bir aracın mevcut halini tanımlamak için kullanılır. Hasar gören ve bu nedenle bir tamir işleminden geçen araç, ikinci el piyasasında değer kaybeder. En güzel şekilde onarılsa bile hasar gördüğü için bir değer kaybı yaşayacaktır. Kaza geçiren ve bu nedenle boya işlemi uygulanan aracın bu parçası tekrar kazada hasar görürse o zaman ikinci bir değer kaybı olmaz. Ancak parçanın değiştirilmesi, yine araç hasar değer kaybı kavramına girer.

Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır?

Bir aracın hasar değer kaybı hesaplanırken farklı parametreler kullanılır. Aracın üretim yılı, hasar kaydı ve bu hasarların ne şekilde olduğu, aracın kilometresi, pazardaki değeri, markası ve modeli, aracın trafiğe çıkış tarihi gibi değerler, araç hasar değer kaybı hesaplanırken dikkate alınır. Kazaların sonrasında kimi sürücüler araçlarını satmak isterler. Ancak kaza nedeniyle yaşanan değer kaybı satış fiyatını etkiler. Bu değer kaybı da hasarın miktarına göre değişkenlik gösterir.

Şartları Nelerdir?

Bir kaza gerçekleştiğinde kazada kusuru olmayan tarafın değer kaybını kusurlu olan taraf karşılar. Bu noktada da işe trafik sigortası dahil olur. Aracın değerini karşılatmak için ekspertiz raporunun alınması gerekir. Bu şekilde değer kaybını yaşatan suçlu tarafa dava açılabilir. Eğer değer kaybı tespiti ve onayı sırasında bir problem yaşanırsa, bu ekspertiz raporu Sigorta Tahkim Komisyonu’na gidebilmeniz için de büyük önem taşıyacaktır. Bu davayı açma süresi ise iki yıldır. Kazanın gerçekleştiği andan itibaren tarih işlemeye başlar. Tahsis için dava açma hakkınız, kaza tarihinden itibaren iki yıl saklı durur.

Kimi zaman da kaza esnasında birden fazla araç zarar görür. Yani kazada suçlu olan tarafın aracında bazı hasarlar oluşabilir ve bu da değer kaybına sebep olabilir. Sigorta bu durumda bir tarafın kaybını karşılayacaktır. Sigortanın değer kaybını karşılayacağı taraf ize en az suçu olan taraftır. Böyle bir durumda kazanın gerçekleşmesinde en çok pay sahibi olan tarafa kasko sigortası güvence sağlayacaktır. Bazı sigorta şirketlerinde kaskonun içeriğinde araç değer kaybı ile ilgili maddelerde bulunmaktadır ve hasar esnasındaki değer kayıpları güvence altına alınmaktadır.

Aracınızla hareket halindeyken olası kazalara karşı kendinizi güvende hissetmek için ve aracınızı satmak istediğinizde bu gibi problemlerle karşılaşmamak için kasko önemli bir güvencedir. Kaza sonrasında aracınızın değer kaybetmesini ortadan kaldırmak için de yine bir şirketle iletişime geçmeniz önemlidir. Sigorta şirketleri yardımıyla zorunlu trafik sigortası yaptırmanız da değer kaybını güvence altına almanın bir diğer yoludur. Neticede amaç, maddi kayıpları en aza indirmektir. Bizimle iletişime geçerek hizmetlerimizden yararlanabilir, değer kaybı gibi bir durum ile karşı karşıyaysanız avantajlı konuma geçebilirsiniz. Bizler araç değer kaybı konusunda mağduriyetin giderilmesi için müşterilerimizin yanındayız. Böylece içiniz rahat şekilde yolun tadını çıkarabilirsiniz.

Hemen İletişime Geçin

0532 222 22 22

Kazaya uğrayan aracınızdan doğan zararlarınızı tazmin edin!

Geçmiş 2 yıl içerisinde kazaya uğrayan bir aracınızdan doğan zararınızı tazmin etmek için formu doldurmanız yeterli!
Hemen Arayın